Ruteendringer i Kristiansandsområdet fra 6. oktober 2025

6. oktober 2025 skjer det ruteendringer på flere ruter i Kristiansandsområdet, særlig på østsiden av Kristiansand og i Søgne. 

Ruteomlegginger

Ruteomleggingene fra 6. oktober vil ha størst betydning for reisende i på østsiden av Kristiansand og i Søgne. I de andre områdene i Kristiansandsområdet er det kun mindre endringer. Gå direkte til detaljert oversikt over ruteendringene

Ruteomlegginger på øtsiden av Kristiansand

På Søm vil linje M3 få nytt kjøremønster og kjøre som dagens linje A3. A3-avgangene vil kjøre som M3 og kjøre Sømsveien og Torsvikleiva mellom Varoddbrua og Søm. Dette innebærer raskere reisemuligheter mellom Søm og Kvadraturen. På Drangsvann opprettes ny linje 54 til/fra Universitetet via Rona. Linje 55 opprettes som lokalbuss mellom Dvergsnesåsen og Sørlandssenteret (via Salbustadveien og Liane Ringvei).

Ruteomlegginger i Søgne

På Tangvall skal det i løpet av høsten åpnes en ny, mer trafikksikker terminal som vil ha betydning for deg som reisende. Linje 40 vil ikke lenger kjøre via Høllen brygge, men tilbudet styrkes på Årosveien med avgang hver halvtime (også på søndager). Linje 48 forlenges til Høllen i korrespondanse med båt og tilpasset lokale reiser til og fra Tangvall. Nye avganger på linje 43 Langenes – Tangvall – Vedderheia og Linje 44 Langenes – Tangvall – Norddalsheia gir nye reisemuligheter internt i Søgne. På Langenes innebærer dette avgang hvert kvarter i rushtiden og bedre korrespondanser på Tangvall.

Rutetider i AKT Reise

De nye rutetidene finner du i vår reiseplanlegger og i appen AKT Reise

Ruteendringer i Kristiansandsområdet fra 6. oktober 2025

Nedenfor finner du en detaljert beskrivelse for endringene på de enkelte linjene.

Last ned AKT Reise-appen for hele Agder

I AKT Reise kan du søke opp avganger fra en spesifikk holdeplass eller gjøre et reisesøk fra og til ulike adresser/holdeplasser. Du kan også få frem bussen "live" i kartvisning, slik at du har kontroll på om bussen virkelig er på vei til holdeplassen. I reiseplanleggeren kan du også se hvor mye ledig kapasitet det er om bord på bussen du venter på

Bilde som viser reiseappen AKT ReiseBilde som viser lenke til App Store AKT Reisebilde som viser lenken til Google Play AKT Reise